Kdo jsme?

Škola Lipka - kde talent a řemeslo vzkvétá

Lipka v dějinách regionu

Naše škola sídlí v areálu bývalé tkalcovny bavlny Benedikta Schrolla, která byla vybudována v roce 1909 v objektu původního mlýna.

Od počátku 90. let 19. století začalo pronikat na Králicko nové hospodářské odvětví – tovární textilní výroba. Králicko nabízelo tehdy modernímu továrnímu průmyslu vhodné podmínky a dostatek kvalifikovaných pracovních sil. Jako poslední ze tří továren v tomto regionu byla vybudována tkalcovna bavlny Benedikta Schrolla roku 1909 s přibližně 300 zaměstnanci v Dolní Lipce. Továrna vznikla v objektu bývalého mlýna. Od roku 1941 zde sídlila firma Dehler na výrobu šatů a uniforem pro armádu. Krátce po skončení druhé světové války pak budova sloužila pro ubytování Němců před odsunem z Československa.

Od roku 1950 jsou však prostory továrny využívány pro zcela jiné účely. Nejdříve zde probíhaly krátkodobé kurzy pro ovládání zemědělské techniky ve výcvikovém středisku zemědělských strojních stanic, později zde vzniká zemědělská škola, dnes pod názvem Škola Lipka - Střední odborné učiliště opravárenské Králíky. Od roku 1950 byly prostory továrny využívány pro krátkodobé kurzy pro ovládání zemědělské techniky ve výcvikovém středisku zemědělských strojních stanic, později zde vznikla jediná zemědělská škola v okolí, která na Orlicku působí až dodnes.

Lipka v současnosti

Lipka je škola, kde je poctivost a férovost hlavní hodnotou. Škola učí poctivá řemesla se skvělým uplatněním každého, kdo má o studium zájem a má rád výzvy. Lipka je zkrátka školou pro všechny a zároveň místem, kde se její žáci cítí bezpečně a kde ví, že se o ně vždy někdo postará. Lipka se z každého snaží získat maximum a úspěšně je dovést až k závěrečným zkouškám. Studenti si na Lipce najdou přátele na celý život - a i proto se na školu často a rádi vrací.

Lipka se snaží neustále posouvat, rekonstruovat budou a přidávat vybavení pro své studenty. Postupně se také otevírá veřejnosti prostřednictvím různých akcí, aktivně pracuje s ZŠ a MŠ, kterým představuje poctivé řemeslo a školu. Zároveň pracuje s firmami v okolí a aktivně se snaží navazovat nová partnerství, které posouvají celý region kupředu.

Spolupracujeme s těmi nejlepšími

Partneři naší školy

Už víš, proč studovat na Lipce?

Pak ti zbývá už jen si vybrat obor. Ať už si vybereš kterýkoliv, zajistí ti skvělé uplatnění!
    Vyber si obor