Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY - JARO 2024
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY - JARO 2024
25 26
27 28 29 30 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Strojní mechanik

Strojní mechanik

(kód oboru: 23-51-H/01)

Kategorie vzdělání: Střední vzdělání s výučním listem 

(tříletý obor)

Charakteristika přípravy v oboru

Obor vzdělání je vhodný pro technicky nadané žáky, manuálně zručné se vztahem k materiálům, zejména ke kovovým materiálům a plastům. Žáci se naučí ručně a strojně zhotovovat součásti strojů, zařízení a prvků konstrukcí, pájení a lepení, obsluhu mechanizovaného nářadí, zhotovovat a sestavovat jednotlivé součásti a funkční celky různých strojů, zařízení a konstrukcí, uvádět je do provozu, obsluhovat je, provádět jejich běžnou údržbu, diagnostikovat závady a opravovat je. S tím souvisí i vykonávání pracovních činností vyskytujících se při kontrole strojů, jejich funkčních zkouškách, vedení záznamů o jejich provozu a podobně. Součástí výuky je zdarma příprava žáků k získání osvědčení o základním kurzu ZK 111 1.1 (svařování elektrickým obloukem obalenou elektrodou) nebo ZK 135 1.1 (svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře CO2) a ZK 311 1.1 (svařování plamenem a řezání kyslíkem), případě mezinárodních certifikátů svářeče. 

Žáci mohou získat prospěchové stipendium až 600 Kč měsíčně, případně stipendijní a materiální podporu od partnerských firem. Škola dále nabízí našim žákům řadu kurzů za zvýhodněné ceny: řidičské oprávnění na motocykl (skupina AM, A1, A), obsluha vysokozdvižných vozíků, obsluha motorové řetězové pily. 

 Uplatnění absolventů v oboru

Absolventi jsou kvalifikovaní pracovníci, kteří se uplatní ve strojírenství, ve výrobních montážních a opravárenských provozech podniků, jako strojí zámečník, montér zámečník, provozní zámečník, montér a mechanik, montér točivých strojů, zámečník kolejových konstrukcí, zámečník kolejových vozidel, montér ocelových konstrukcí, montér plynovodů, montér vzduchotechniky, důlní zámečník, kontrolor strojírenských výrobků, montér kotlář a montér potrubář. V případě absolvování příslušného kurzu, vykonání zkoušky a získání příslušného oprávnění je kvalifikován i pro další činnosti (např. svářeč, vazač břemen, řidič vysokozdvižného vozíku). Absolventi mohou pokračovat ve vzdělání nástavbovým studiem v oborech strojírenského zaměření nebo orientovaných na podnikání.