Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY - JARO 2024
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY - JARO 2024
25 26
27 28 29 30 1 2 3
Drobečková navigace

Úvod > Obory > Opravář zemědělských strojů

Opravář zemědělských strojů

(kód oboru: 41-55-H/01)

Kategorie vzdělání: Střední vzdělání s výučním listem 

(tříletý obor)

Charakteristika přípravy v oboru

Žáci se naučí pracovat s technickou dokumentací, vykonávat opravárenské činnosti, volit a používat pro ně vhodné materiály a technologické postupy výroby a oprav, zhotovovat jednoduché strojní součásti ručním zpracováním kovů i strojním obráběním, obnovovat a udržovat provozní spolehlivost strojů a zařízení včetně motorových vozidel (zejména traktorů), diagnostikovat poruchy a odstraňovat zjištěné závady s využitím nejvhodnějších technologických postupů oprav, provádět údržbu a seřizování strojů a zařízení, dodržovat zásady bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci. Žáci se naučí řídit motorová vozidla při bezplatné přípravě k získání řidičských oprávnění skupin B (osobní automobil), T (traktor), C (nákladní automobil). Dále se naučí svařovat elektrickým obloukem a plamenem, řezat kyslíkem a pájet natvrdo. V rámci výuky absolvují žáci zdarma přípravu k získání osvědčení o základním kurzu ZK 111 1.1 (svařování elektrickým obloukem obalenou elektrodou) nebo ZK 135 1.1 (svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře CO2) a ZK 311 1.1 (svařování plamenem a řezání kyslíkem), případě mezinárodních certifikátů svářeče.

Žáci mohou získat prospěchové stipendium až 600 Kč měsíčně, případně stipendijní a materiální podporu od partnerských firem. Škola dále nabízí našim žákům řadu kurzů za zvýhodněné ceny: řidičské oprávnění na motocykl (skupina AM, A1, A), obsluha vysokozdvižných vozíků, obsluha motorové řetězové pily. 

Uplatnění absolventů v oboru

Absolventi se uplatní zejména v oblasti zemědělského opravárenství a servisních služeb v povolání opravář zemědělských strojů. Kormě provádění vlastních oprav, výroby a renovace součástí, údržby a seřizování strojů a zařízení jsou připraveni hodnotit provozní spolehlivost zemědělské techniky a motorových vozidel (zejména traktorů) pomocí diagnostických zařízení. Šířka profilu umožňuje jejich uplatnění i v příbuzných strojírenských provozech, lesním hospodářství, dopravě, stavebnictví a podobně při opravárenské činnosti. V případě absolvování specializačních kurzů se mohou i při obsluze složitých zemědělských strojů a zařízení, pro kterou je vyžadováno zvláštní oprávnění. Mohou se uplatnit také při samostatném podnikání v oblasti opravárenství a servisních služeb pro využívání strojů a zařízení v zemědělství a motorových vozidel, zejména traktorů. Absolventi mohou pokračovat nástavbovým studiem v oborech technického zaměření (zejména na mechanizaci a služby) nebo orientovaných na podnikání. 

 

Informace k výuce a výcviku autoškoly