Jak správně připravit motorku na sezónu po uskladnění: Váš průvodce k jarnímu probuzení

Bedřich NovotnýRady a tipy

Po dlouhých měsících čekání, kdy vaše motorka odpočívala v zimním spánku, je konečně čas ji probudit a připravit na novou sezónu. Ať už jste motocykl uskladnili na několik měsíců nebo jen na krátkou dobu, je důležité provést několik klíčových kroků, abyste zajistili, že bude vaše motorka v optimálním stavu a připravena na jízdu. Zde je návod, jak na to.

1. Kontrola a doplnění kapalin

Začněte kontrolou všech kapalin – oleje, chladicí kapaliny (pokud vaše motorka má kapalinové chlazení), brzdové a spojkové kapaliny. Pokud jste před zimním uskladněním nevyměnil olej, je vhodné to udělat nyní. Zkontrolujte také úroveň kapalin a doplňte je podle potřeby.

2. Kontrola a nabití baterie

Pokud jste baterii během zimy udržovali na nabíječce, měla by být připravena k použití. Pokud ne, baterii nabijte a zkontrolujte, zda drží náboj. Také zkontrolujte kontakty baterie na přítomnost oxidace a čistotu spojů.

3. Kontrola pneumatik

Zkontrolujte tlak v pneumatikách a doplňte jej podle doporučení výrobce motocyklu. Také pečlivě prohlédněte dezén a celkový stav pneumatik, abyste se ujistili, že nejsou žádné praskliny, řezy nebo jiné poškození, které by mohlo ovlivnit bezpečnost jízdy.

4. Kontrola brzd

Prohlédněte brzdové destičky a kotouče, zda nevykazují nadměrné opotřebení. Zkontrolujte také plynulost pohybu brzdových páček a pedálů a ujistěte se, že brzdová kapalina je na správné úrovni a v dobrém stavu.

5. Kontrola světel a elektrického systému

Zkontrolujte všechna světla – přední a zadní světlo, brzdová světla, směrová světla a kontrolky na palubní desce. Ujistěte se, že všechny fungují správně. Také zkontrolujte stav a funkčnost všech elektrických systémů, včetně zapalování.

6. Mazání řetězu a kontrola napnutí

Pokud má vaše motorka řetězový pohon, zkontrolujte jeho stav a napnutí. Řetěz by měl být čistý a správně namazaný. Přílišné nebo nedostatečné napnutí může vést k předčasnému opotřebení nebo poškození řetězu.

7. Obecná prohlídka a testovací jízda

Proveďte obecnou prohlídku motocyklu, abyste zjistili, zda nejsou viditelné žádné úniky kapalin, poškození nebo uvolněné šrouby a matice. Po dokončení všech kontrol a úprav je dobré, provést krátkou testovací jízdu, abyste se ujistili, že vše funguje správně..

Závěr

Příprava motocyklu na sezonu po zimním uskladnění je důležitým krokem k zajištění bezpečné a pohodlné jízdy. Věnujte tomuto procesu dostatek času a pozornosti, abyste mohli plně využít radost z jízdy na vašem dvoukolovém miláčkovi.

 Bezpečnou jízdu!