Síla, která orá pole: Pět nejsilnějších traktorů světa

Lumír VithaRady a tipy

V dnešní době, kdy technologie neustále posouvá hranice možného, se i svět zemědělské techniky nezastavuje. Traktory, ti nezbytní pomocníci každého farmáře, prošly dlouhou cestou od svých skromných začátků. Nyní jsou to skuteční titáni práce, schopní zvládnout i ty nejnáročnější úkoly. Pojďme se podívat na pět nejsilnějších traktorů, které dnes můžete najít na polích po celém světě.

Čtyři z pěti nejsilnějších traktorů světa najdeme – kde jinde než – v USA. Je to dáno tím, že celá tato země disponuje obrovskou rozlohou orné půdy a relativně malým počtem farem. Pro srovnání – zatímco průměrná velikost farmy v EU je 16,1 ha, v USA je to víc než 10 x tolik – přesněji 180 ha. Je zajímavé, že je jen málo zemí na světě, které se mohou „pyšnit“ podobnou velikostí farem a kde se tedy takové kolosy mohou teoreticky uplatnit. Jednou z nich je díky ideologicky motivované kolektivizaci i ČR. Ale o tom někdy jindy. Teď pojďme k těm polním obrům.

1. Big Bud 16V-747

Big Bud 16V-747 je legendou mezi traktory. S výkonem přes 900 koní (cca 670 kW) a motorem V16 od Detroit Diesel je toto monstrum považováno za největší a nejsilnější traktor, který byl kdy vyroben. Jeho hmotnost dosahuje téměř 50 tun a s šířkou přes 6 metrů si žádá respekt. Big Bud je schopen obrábět půdu s efektivitou, o které se jiným traktorům může jen zdát, a to díky své obrovské tažné síle a schopnosti pracovat s velkými nástroji.

2. Case IH Steiger/Quadtrac 620

Case IH Steiger Quadtrac 620 je synonymem pro inovaci a výkon. S maximálním výkonem 692 koní (cca 516 kW) je tento traktor vybaven pro nejnáročnější zemědělské operace. Jeho unikátní design s pásovým pohonem zajišťuje minimální kompresi půdy a zvyšuje efektivitu práce na poli. Steiger Quadtrac 620 je ideální pro velké farmy, kde je potřeba maximální výkon a efektivita.

3. John Deere 9620RX

John Deere 9620RX je dalším gigantem v řadě supertraktorů. S výkonem 620 koní (cca 462 kW) a čtyřmi pásovými jednotkami je tento traktor navržen tak, aby poskytoval maximální trakci a minimalizoval tlak na půdu. Jeho pokročilá technologie a výkonný motor umožňují efektivní práci i v těch nejnáročnějších podmínkách. John Deere 9620RX je dokladem toho, že i v zemědělství má inovace své nezastupitelné místo.

4. AGCO Challenger MT875E

AGCO Challenger MT875E představuje špičku v oblasti zemědělské techniky. S výkonem 598 koní (cca 446 kW) je tento traktor vybaven k zvládnutí i těch nejnáročnějších úkolů. Jeho pásový systém zajišťuje vynikající trakci a umožňuje pracovat s velkou přesností na různých typech půdy. Challenger MT875E je důkazem, že síla a efektivita mohou jít ruku v ruce.

5. New Holland T9.700

New Holland T9.700 uzavírá naši pětku nejsilnějších traktorů. S výkonem 682 koní (cca 508 kW) je tento traktor pravým obráncem produktivity na velkých farmách. Jeho design a technologie jsou zaměřeny na maximalizaci výkonu a komfortu operátora. T9.700 je schopen zvládnout širokou škálu zemědělských prací s neuvěřitelnou efektivitou a spolehlivostí.

 

Každý z těchto traktorů představuje vrchol současného inženýrství a designu v zemědělské technice. Jsou to nejen stroje obrovské síly, ale také příklady toho, jak moderní technologie mohou zlepšit ekonomickou návratnost a produktivitu v zemědělství.

Bohužel tyto silné stroje s sebou nesou i jedno velké mínus. Obrovské výkony, které musejí kola těchto brutálních monster přenášet, způsobují také nevídané utužování půdy. Přičemž problémem není ani tak jejich obrovská hmotnost, tedy vertikální zatížení půdy, jak by se mohlo na první pohled zdát.To lze pomocí vhodných pneumatik v kombinaci s nižším plnícím tlakem dobře rozložit do větší plochy.

Mnohem nebezpečnější je horizontální zatížení půdy způsobené přenosem obrovských točivých momentů a hnacích sil. Ve vodorovném směru již není prostor pro rozložení sil a tak tito jinak jistě nesmírně impozantní siláci lisují orniční vrstvu, která je na poli tím nejcennějším, doslova na kámen. Utužená půda klade nářadí vyšší odpor, proto zemědělci vyžadují stále výkonnější techniku. Která stále více a více utužuje půdu. A bludný kruh se uzavírá…

Tím nám tyto stroje ukazují nejen sílu lidského ducha, vědění, poznání a umu, ale i odvrácenou tvář honby za čistě ekonomickými ukazateli.